9.jpg

Płatności zbliżeniowe – to może być bezpieczne

Płatności zbliżeniowe pojawiły się w Europie dopiero w 2006 roku, czyli stosunkowo niedawno. Od tego czasu jednak rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością. Liczba instytucji, które oferują swoim klientom karty umożliwiające przeprowadzenie takich operacji dynamicznie rośnie. Ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl radzi jak bezpiecznie korzystać z najpopularniejszego obecnie rozwiązania.

– Mianem płatności zbliżeniowych określane są nisko-kwotowe transakcje bezgotówkowe, których wykonanie nie wymaga żadnej autoryzacji. Wystarczy tylko, że podczas płacenia za jakiś produkt, czy usługę posiadacz takiego nośnika zbliży go do specjalnego terminala. Pamiętajmy, że transakcje tego typu są ograniczone do 50 złotych. W przypadku płatności przekraczającej tę kwotę konieczne jest wpisanie numeru PIN – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Czy jest to bezpieczne?

Płatności zbliżeniowe są szybkie i wygodne. Pozwalają na dokonywanie niewielkich transakcji, bez wyszukiwania drobnych pieniędzy, czy autoryzowania transakcji kodem PIN. Część użytkowników takich kart zastanawia się jednak nad bezpieczeństwem swoich pieniędzy. Oto trzy rady które zwiększają bezpieczeństwo kart zbliżeniowych w codziennym użytkowaniu:

Tylko z bliskiej odległości

Pierwszym zabezpieczeniem karty umożliwiającej dokonanie płatności zbliżeniowej jest odległość pomiędzy terminalem a plastikiem. – Aby prawidłowo wykonać jakąś transakcję niezbędne jest maksymalne zbliżenie karty do urządzenia połączonego z kasą sklepową – minimum 5 centymetrów. Dzięki mamy pewność, że zapłacimy tylko i wyłącznie za swoje zakupy, a nie za towary osoby stojącej przed nami – dodaje Jacek Kasperczyk.

Dzienne limity transakcji

Kolejną możliwą ochroną pieniędzy klientów jest ustalenie kwotowego limitu transakcji, po którego przekroczeniu każda następna płatność będzie wymagała autoryzacji przy użyciu numeru PIN. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek, gdyby nasza karta została zgubiona lub wpadła w niepowołane ręce.

Wyrywkowa autoryzacja

Innym sposobem zwiększenia bezpieczeństwa podczas dokonywania płatności zbliżeniowych przy użyciu karty jest „włączenie” wyrywkowej autoryzacji transakcji. Dzięki temu co jakiś czas podczas płacenia za zakupy zostaniemy poproszeni o wpisanie naszego numeru PIN. Nie będzie miało przy tym znaczenia, czy kwota transakcji wynosiła kilka, czy kilkaset złotych.

– Wprowadzenie płatności zbliżeniowych miało na celu usprawnienie i ułatwienie przeprowadzania transakcji przy użyciu kart. Ten cel został bezwzględnie osiągnięty. Niemniej jednak korzystając z kart płatniczych należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nic lepiej nie ochroni naszych pieniędzy jak nasz zdrowy rozsądek – podsumowuje Jacek Kasperczyk.

/Comperia

Napisano 21 lutego 2013 o godzinie: 14:28, Kategoria: Prawo

Podobne wiadomości:

  • No related posts

Dodaj własny komentarz